Jak správně vybrat parametry sněhových řetězů?

Sněhové řetězy by v zimní výbavě vašeho vozu neměly chybět. Poslouží vám například na neodklizených či neposypaných cestách a na příliš zledovatělém povrchu. Jen malé, ale důležité upozornění maximální dovolená rychlost s řetězy je v ČR 50 km/h.

Sněhové řetězy vybírejte v našem konfigurátoru, zadáním konkrétního typu Vašeho vozidla a velikosti pneumatik! Jen tak můžeme zaručit, že disky budou na Vaše vozidlo pasovat a budou mít homologaci. Vybírat řetězy jen podle rozměru pneumatik, bez zadání vozidla, není možné!

 

 

Podle jakých prametrů vybrat sněhové řetězy

Řetězy jsou vyráběny v mnoha velikostech, a to podle rozměrů pneumatik. Značení je stejné u všech řetězů, proto se nemusíte bát, že se spletete. Abyste pro svůj automobil vybrali vhodné sněhové řetězy, je nutné zjistit si šířku pneumatik, dále jejich profil a průměr. Pokud údaje neznáte, lehce je vyčtete z bočnic dané pneumatiky.

Vysvětlíme si to na příkladu pneumatik 205/55 R16:

  • 205 je hodnota udávající šířku pneumatiky,
  • 55 je výška pneumatiky v procentuálním poměru k její výšce
  • a nakonec R16, což je průměr disku (písmeno R, značí radiální konstrukci kola).

Typy sněhových řetězů

  • Sněhové řetězy lze rozdělit ze tří hledisek: podle stylu nasazování, podle záběrových vlastností a nakonec podle kvality a typu řetězových článků. Nejkvalitnější a nejvyužívanější jsou řetězy ocelové, v jejichž případě platí, že čím větší množství ocelových článků na styčné ploše, tím lepší řetěz.
  • Řetězy s šikmou stopou – tento typ přináší výhodu v pokrytí celé plochy pneumatiky Vašeho vozu a dobře přilnou, brzdná dráha není dlouhá. Manimulace s řetězy není složitá, jejich nasazování a sundavání zvládne téměř každý.Vzhledem k své ocelové konstrukci déle vydrží. Jsou ale finančně nejnáročnější.
  • Žebříkové řetězy – také řetězy žebříkovité/žebříčkové nebo s příčkami. Ty jsou složeny z rovnoběžných řetězů na vašem kole. Jedná se o primitivní konstrukci, uchycuje se pomocí háčků. Cenově jsou již mnohem dostupnější. Tyto řetězy mívají po délce až dvanáct příček. Tyto řetězy však nejsou vhodné do větších sněhových závějí a aplikace řetězu na kolo vyžaduje jistou zručnost.
  • Textilní sněhové řetězy – tento typ řetězů/pásů může vylepšit jízdní schopnosti auta po sněhové a ledové ploše. Díky své nízké konstrukční výšce se dají použít i pro sportovní automobil. Také méně váží a oproti ocelovým řetězům jsou tiché. Nezabírají v garáži či ve skříni příliš místa a jejich nasazení je jednoduché. Nevýhodou bohužel zůstává, že nevydrží dlouho a mohou ovlivňovat jízdní vlastnosti automobilu. Také je dobré ověřit si, kam s nimi hodláte cestovat, protože v některých zemích je neberou jako řetězy, nýbrž pouze jako pomůcku.
  • Chemické sněhové řetězy – tyto řetězy si vlastně na pneumatiky vozu nastříkáte, ale toto opatření je vhodné pouze na krátké cesty, protože po několika desítkách metrů (maximálně až pár kilometrech) se chemický postřik z pneumatik vypaří a je nutné jej opakovat. Jsou však šetrné k životnímu prostředí a cenově dostupné. Nicméně používat by se měly spíše v krajním případě.

Jak nasadit sněhové řetězy?

 Než řetězy sbalíte do zavazadlového prostoru, zaskládáte kufry a vyrazíte na cestu, je dobré si jejich nasazení vyzkoušet doma, v teple a klidu, jestli vše funguje a sedí. Doporučujeme nezapomenout na rukavice, které budoucí manipulaci ve sněhu ulehčí.

  1. Jako první auto pevně zabrzděte.
  2. Rozhodně řetězy nasazujte na rovné a volné ploše, nikoli na frekventované komunikaci.
  3. Řetězy vždy nasazuje na kola, která jsou hnacími, u většiny druhy automobilů se jedná o kola přední.
  4. Pokud máte náhon na všechny čtyři kola, také na všechny čtyři nasazujte řetězy.
  5. Až řetězy nasadíte, projeďte se s nimi kousek a po pár metrech je dotáhněte.

Důležité parametry

Rozměr pneumatiky – pokud zvolíte nevhodnou velikost řetězů, v lepším případě se vám zkomplikuje jejich nasazování, v horším může dojít k prasknutí řetězu či pneumatiky. Proto je důležité zjistit si průměr, profil a šířku pneumatiky dle údajů na jejím boku.

Konstrukční výška řetězů – na velikost konstrukční výšky řetězů si dejte pozor hlavně v případě, pokud vlastníte vůz sportovní, kde je zmenšený prostor mezi pneumatikou a podběhem. Zvolte tedy nižší konstrukční výšku, aby se vše bez problémů vešlo.
Standardní konstrukční výšky:

  • U osobních automobilů do dvou tun je to 9-12 mm.
  • U vozů s náhonem na všechny čtyři kola, dodávky a vozy do 7,5 tuny se jedná o 12-16 mm.

Maximální zatížení řetězů – zde musíte zohlednit váhovou kategorii svého vozu (automobily do 2 tun a do 7,5 tuny). Na jedno kolo je v průměru odhadováno 25-30 % váhy celého vozu. Podle prostředí, kde budete s řetězy jezdit, je vhodné vybrat sílu článků.

  • Na běžných komunikacích s jen výjimečnými vyjížďkami na nepřizpůsobivý terén je vhodné mít sílu článku kolem 3mm.
  • Velice neupravený terén typu polních cest a podobně vyžaduje sílu článků nad 3,2 mm.

Kompatibilita řetězů s vaším vozem – pokud máte nestandardní automobil, vyčtěte v manuálu, zda lze pořídit sněhové řetězy k danému typu.

Produkty se filtrují...